برش هادوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸

معرفی کتاب یا زهرا زندگی نامه شهید محمد رضا تورجی زاده

کلام شهیدان: مقام معظم رهبری: ما در بیان زندگی‌نامه‌ی شهیدان سعی کنیم خصوصیّات زندگی اینها و سبک زندگی اینها و چگونگی مشی زندگی اینها را تبیین کنیم، این مهم است.

کتاب یا زهرا سلام الله علیها

زندگی نامه و خاطرات شهید محمد رضا تورجی زاده

نویسنده: گروه فرهنگی شهید ابراهیم هادی

ناشر: امینیان

نوبت چاپ: ششم- آذر ۱۳۸۹

تعدا صفحات: ۲۰۶ صفحه- مصور

این کتاب با توجه به خصوصیات ویژه شهید تورجی زاده بسیار قابل توجه است. عموم کتاب های گروه شهید ابراهیم هادی قلم مشترکی دارد. به همین خاطر نقاط قوت و ضعف آن، در غالب کتاب ها تکرار می شود و احساس می شود مرور زمان هم در آن تأثیر چندانی نگذاشته باشد.

از ویزگی های مثبت این کتاب، قلم شیوا و روان متن کتاب است. نویسنده به دور از پیچیدگی های ادبی، روایت گر صحنه های زندگی شهید از نگاه یاران و معاشران شهید شده است.

از دیگر ویژگی ها درج ۳۹ تصویر رنگی از شهید در انتهای کتاب و همچنین درج تصاویر هماهنگ با متن در صدر روایت هاست.

کتاب یا زهرا

اما نکاتی که به عنوان نقد می توان مطرح کرد این است که :

  1. عدم رعایت ضابطه ی بند ها: نویسنده مطالب متصل به هم را در پاراگراف های متعدد آورده است. این کار گرچه از خستگی خواننده جلوگیری می کند؛ اما در رساندن مفهوم اخلال ایجاد می کند.

  2. ترکیب نامأنوس ادبیات محاوره ای با ادبیات نوشتاری: البته این ترکیب شیوه مأنوسی هم دارد که جمله محاوره ای داخل گیومه ذکر می شود. در اینجا هیچ کدام رعایت نشده است.

  3. عدم رعایت نظم تاریخی مطالب در برخی موارد. به عنوان مثال تیتر رفاقت در صفحه ۱۳۲ مربوط به کربلای ۵ است و قبل از وقایع کربلای ۴ ذکر شده است

  4. برخی از وقایع زندگی این شهید بزرگوار از روایت های خود گفته شهید استفاده شده است. این روایات به عنوان شرح وقایع خوب است اما عموما نیاز به ویرایش و حذف زوائد دارد.

  5. تیتر بیان خاطرات در صفحه ۴۴ نیاز به حذف دارد و لا اقل باید به مقدمه منتقل شود.

  6. برخی اشتباهات ادبی و نقطه چین های زائد هم در جای جای کتاب خود نمایی می کنند.

  7. جای خلاصه زندگی نامه یا همان سال نمای زندگی هم در ابتدای کتاب خالی است.

  8. در انتهای کتاب، جای فرهنگ موضوعی خاطرات هم خالی است که اگر باشد، مطالعه گر بعد از مطالعه راحت تر می تواند در موضوعات کتاب تأمل کند.

  9. مطلبی هم که از آیت الله جوادی آملی در صفحه ۱۹۳ذکر شده، اگر قبل از درج به تأیید دفتر ایشان رسانده می شد، بهتر بود. چون در برخی موارد مطالب این چنینی اسناد داده شده به ایشان، توسط دفترشان تکذیب شده است.

 

حتما بخوانید:  جلوه محبت حضرت زهرا (س) در زندگی شهید محمد رضا تورجی زاده

ذکر این نکته لازم است که این نقد با توجه به چاپ ششم این کتاب نوشته شده است. این کتاب هم اکنون به چاپ بیست و هفتم رسیده است.

خاطرات مربوط به این کتاب را در اینجا مشاهده بفرمائید.

به این پست امتیاز دهید.

مطالب زیر رو هم از دست ندید…

برچسب‌ها

انفاق و دست به خیری در سیره شهدا برش ها خاطرات شهید میثمی خاطرات عشق شهدا به امام حسین خاطرات عشق شهدا به حضرت زهرا خاطرات عشق شهدا به روضه های حضرت زهرا خاطرات عشق شهدا به روضه های کربلا زندگی نامه شهدا سیره اخلاقی شهدا سیره اقتصادی شهدا سیره اهل بیت سیره تبلیغی شهدا سیره تهذیبی شهدا سیره خانوادگی شهدا سیره شهدا سیره عبادی شهدا سیره علمی شهدا سیره فرهنگی شهدا سیره مدیریتی شهدا شهادت طلبی شهادت طلبی در سیره شهدا شهدا و اهل بیت شهدا و حضرت زهرا شهداي شاخص شهدای استان اصفهان شهدای استان تهران شهدای استان کرمان شهدای توصیف شده توسط رهبر انقلاب شهدای روحانی شهدای شهر اصفهان شهدای فاطمی شهید حسن باقری شهید عبد الله میثمی شهید علی سیفی شهید میثمی عشق و ارادت شهدا به حضرت فاطمه عنایات و کرامات شهدا فرماندهان شهید معرفی کتاب های دفاع مقدس نوجوانی های شهدا وصیت نامه وصیت نامه شهدا کتاب خط عاشقی 2 کتاب شهید میثمی کتاب های دفاع مقدس
نظرات و ارسال نظر