برش هاپنج شنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳

معرفی کتاب یادگاران؛ شهید میثمی

کلام شهیدان: فرازی از وصیت نامه شهید سلیمانی : شهدا را در چشم، دل و زبان خود بزرگ ببینید، همانگونه که هستند. فرزندانتان را با نام آنها و تصاویر آنها آشنا کنید.

کتاب یادگاران، جلد ۵، کتاب میثمی

نوشته: مریم برادران

ناشر: روایت فتح

تاریخ چاپ: ۱۳۸۸- دوم

تعداد صفحات: ۱۰۰برش در ۱۰۶ صفحه

این کتاب روایتی کوتاه از شهید حجة الاسلام شیخ عبد الله میثمی در ابعاد مختلف زندگی است.

در محاسن این کتاب باید گفت: با جود کم حجم بودنش، نکاتی را در بردارد که در کتاب های مفصل درباره این شهید کمتر یافت می شود.

از معایب این کتاب:

  1. عدم تناسب بین قطع کتاب و محتوای آن است. به طوری که در برخی صفحات، فقط یک سطر نوشته شده است. کمترین آفت این روش، اسراف کاری است که با فرهنگ شهادت سازگاری ندارد. به طور مثال برش شماره ۷۸ و ۸۸ با هم متصل اند ولی در دو صفحه مجزا ذکر شده است. ناخواسته به ذهن آدمی خطور می کند که ناشر می خواسته تعداد صفحات کتاب زیاد شود، به هر قیمتی.

  2. اشکال دیگر این کتاب، عدم وجود شماره صفحات است. ناشر این کتاب را با خاطرات شماره گذاری کرده است. که برخی صفحات شروع و انتها شماره صفحه ندارند.

  3. با وجود اختصار کتاب، برخی برش ها کاربردی نیستند. برخی خاطرات هم ناقص اند، باید با مطلبی از کتاب دیگر روی هم بگذاری تا کامل شود. به عنوان مثال در خاطره ۳۷ ام این کتاب آمده است که شهید میثمی وسائلش را د ریک چفیه می پیچید. اما در کتاب نیمه پنهان ماه، جلد ۱۱ ص ۳۶ آمده که این طوری راحت ترم و کسی نمی شناسدم.

برش هائی برگزیده از این کتاب را از اینجا می توانید مشاهده بفرمائید.

مشاهده کتاب های دیگری درباره این شهید

معرفی کتاب “فقط ۳۰ ماده دیگر” را  اینجا و خاطرات مربوط به این کتاب اینجا

معرفی کتاب “نیمه پنهان ماه، جلد ۱۱” را  اینجا و خاطرات مربوط به این کتاب اینجا

 

حتما بخوانید:  معرفی کتاب یادگارن جلد 4؛ کتاب حسن باقری
به این پست امتیاز دهید.

مطالب زیر رو هم از دست ندید…

نظرات و ارسال نظر