برش هادوشنبه ۳ تیر ۱۳۹۸

معرفی کتاب خط عاشق 2 ؛ خاطرات عشق شهدا به حضرت زهرا (س)

کلام شهیدان: مقام معظم رهبری: ما در بیان زندگی‌نامه‌ی شهیدان سعی کنیم خصوصیّات زندگی اینها و سبک زندگی اینها و چگونگی مشی زندگی اینها را تبیین کنیم، این مهم است.

کتاب خط عاشقی ۲؛ خاطرات عشق شهدا به حضرت زهرا (س)

نویسنده: حسین کاجی

ناشر: انتشارات حماسه یاران

تاریخ چاپ: دوم- بهار ۱۳۹۵

تعداد صفحات:۷۲

کتاب خط عاشقی ۲، دومین جلد از مجموعه خط عاشقی است که در قالب ۷۲ خاطره به بیان ارادت و عشق شهدا به حضرت زهرا (س) پرداخته است.

نکاتی که در معایب و محاسن جلد یک این مجموعه بازگو شد، در اینجا هم تکرار می شود:

از محاسن این کتاب:

  1. دست اول بودن تعداد قابل توجهی از خاطرات که با مراجعه به مصاحبه و پرونده شهدا نوشته شده است.

  2. متن سلیس و روان کتاب

  3. پراکندگی سرزمینی خاطرات.

  4. اختصاص هر صفحه به مشخصات و خاطره شهید: این یکی از محاسن این کتاب نسبت به جلد یک همین مجموعه است.

از نکاتی که شاید عیب کتاب به حساب آید:

  1. عدم ذکر مشخصات شهدا به طور کامل: به طور نمونه، در ذکر زمان ولادت و شهادت فقط به ذکر سال اکتفا شده است. اما اگر روز تولد و شهادت و آدرس مزار شهید دقیقا ذکر می شد، خیلی بهتر بود.

  2. عدم ذکر فهرست مطالب: کتاب گر چه مفصل نیست، اما هر کتابی چه کم حجم و چه پر حجم بی نیاز از فهرست مطالب نیست.

  3. ابهام در برخی خاطرات: در برخی خاطرات ابهام وجود دارد. به طور مثال، در صفحه ۶۸ که به ذکر خاطره شهید سید حسین هدایی می پردازد آمده است: «حسین تا دم شهادتش نوار روضه شهید هدایی را گوش می داد». شهید هدایی که حسین نوار روضه اش را گوش می کرده، کیست؟ مبهم است.

  4. سطح بندی خاطرات به درجه یک و دو: همه خاطرات درجه یک نیستند و می شد بهتر از این گزینش کرد. مانند خاطره شهید رسول هلالی که در صفحه ۲۸ آمده است که ایشان سید بوده و خواب ۱۴ معصوم (ع) را دیده است. این خاطره با خاطراتی که از مکاشفه ها و عنایات حضرت زهرا (س) حکایت می کند، متفاوت است.

در برخی موارد نیز اشتباهات ویراستاری یده می شود و در یک مورد هم لازم دو خاطره از یک شهید با هم تلفیق شوند که در صفحه ۳۵ و ۶۳ قابل رؤیت است.

علی رغم مطالب گفته شده، این کتاب از کتاب هایی است که در عین اختصار خواندنی و بسیار قابل استفاده است.

برش هایی از خاطرات این کتاب را، متعاقبا از اینجا می توانید ملاحظه بفرمائید.

به این پست امتیاز دهید.
حتما بخوانید:  معرفی و بررسی کتاب به مجنون گفتم زنده بمان؛ حمید باکری

مطالب زیر رو هم از دست ندید…

برچسب‌ها

انفاق و دست به خیری در سیره شهدا برش ها خاطرات شهید میثمی خاطرات عشق شهدا به امام حسین خاطرات عشق شهدا به حضرت زهرا خاطرات عشق شهدا به روضه های حضرت زهرا خاطرات عشق شهدا به روضه های کربلا زندگی نامه شهدا سیره اخلاقی شهدا سیره اقتصادی شهدا سیره اهل بیت سیره تبلیغی شهدا سیره تهذیبی شهدا سیره خانوادگی شهدا سیره شهدا سیره شهید میثمی سیره عبادی شهدا سیره علمی شهدا سیره فرهنگی شهدا سیره مدیریتی شهدا شهدا و امام حسین شهدا و حضرت زهرا شهداي شاخص شهدای استان اصفهان شهدای استان تهران شهدای استان کرمان شهدای توصیف شده توسط رهبر انقلاب شهدای روحانی شهدای شهر اصفهان شهدای فاطمی شهید جلال افشار شهید حسن باقری شهید عبد الله میثمی شهید علی سیفی شهید میثمی عشق و ارادت شهدا به حضرت فاطمه عنایات و کرامات شهدا فرماندهان شهید معرفی کتاب های دفاع مقدس نوجوانی های شهدا وصیت نامه وصیت نامه شهدا کتاب خط عاشقی 2 کتاب شهید میثمی کتاب های دفاع مقدس
نظرات و ارسال نظر