برش هاشنبه ۲۴ مهر ۱۴۰۰

معرفی و بررسی کتاب سلیمانی عزیز

کلام شهیدان: مقام معظم رهبری: ما در بیان زندگی‌نامه‌ی شهیدان سعی کنیم خصوصیّات زندگی اینها و سبک زندگی اینها و چگونگی مشی زندگی اینها را تبیین کنیم، این مهم است.

کتاب سلیمانی عزیز؛ گذری بر زندگی و رزم سردار شهید حاج قاسم سلیمانی

نویسندگان: عالمه طهماسبی، لیلا موسوی و مهدی قربانی

تحقیق و پژوهش و صفحه آرایی: مؤسسه حماسه ۱۷

ناشر: حماسه یاران

نوبت چاپ: سوم؛ زمستان ۱۳۹۸

نوبت چاپ: سوم

تعداد صفحات: ۲۵۶ صفحه

این کتاب در بردارنده ۱۹۳ خاطره ریز و درشت از شهید سلیمانی است. از بین خاطرات سه خاطره به دوران نوجوانی و هفت خاطره به سالهای دفاع مقدس و بقیه خاطرات به سالهای بعد از آن اختصاص دارد از مبارزه با اشرار در جنوب شرق گرفته تا نبرد با گروه های تکفیری در عراق و سوریه.

مهم ترین نقطه قوت کتاب زمان انتشار آن است. هنوز یک ماه از شهادت سردار نگذشته کتاب به چاپ سوم رسیده است. تلاشی که مجموعه مؤسسه حماسه ۱۷ برای این کتاب کشیده اند ملموس و قابل تقدیر است. جالب این است که رسالت اصلی این مؤسسه پرداختن به شهدای لشکر ۱۷ علی بن ابی طالب (ع) قم می باشد. این نکته علاوه بر اینکه بر قدر تلاش این عزیزان قیمت می دهد، این نکته را هم متذکر می شود که طبق روایتی که فرمودند: بی اعتناترین انسانها به علما خانواده او هستند(أَزْهَدُ النَّاسِ فِي الْعَالَمِ‏ بَنُوهُ ثُمَّ قَرَابَتُه‏؛ دعائم الاسلام جلد یک صفحه ۸۲)، توقع این بود که مردم کرمان هم ارتباط حبی با این شهید بزرگوار داشتند و ارتباط سازمانی در سپاه ثارالله کرمان با این شهید بزرگوار داشتند، دست به نشر آثار فاخری در این زمینه بکنند؛ اما متأسفانه چشم ما سویی نداشت تا خدمات این بزرگواران را ببیند.

خاطرات کتاب عموما کاربردی و قابل استفاده است. در آخر کتاب هم وصیت نامه مکتوب شهید سلیمانی آورده شده است. معتقدم باید چند سال زمان صرف شود تا کتابی جامع درباره سیرت و صورت شهید بزرگوار منتشر شود، اما سلیمانی عیزی یکی از آن بهترین هاست.

یکی از مهره های مفقود کتاب خاطرات خانوادگی شهید سلیمانی است. البته آن هم قابل توجیه است. در فاصله یک ماهه از شهادت سردار، قطعا امکان مصاحبه با نزدیکان ایشان وجود نداشته است.

پیوندهای مرتبط:

فهرست موضوعی کتاب به صورت پی دی اف و اکسل

خاطرات و مطالب مرتبط با این کتاب را در اینجا مشاهده بفرمایید.

به این پست امتیاز دهید.
حتما بخوانید:  معرفی و بررسی کتاب راز آن ستاره؛ زندگی نامه شهید رضا چراغی

مطالب زیر رو هم از دست ندید…

نظرات و ارسال نظر