برش هاسه شنبه ۵ مرداد ۱۴۰۰

بررسی و معرفی کتاب آسمانی ها

کلام شهیدان: مقام معظم رهبری: ما در بیان زندگی‌نامه‌ی شهیدان سعی کنیم خصوصیّات زندگی اینها و سبک زندگی اینها و چگونگی مشی زندگی اینها را تبیین کنیم، این مهم است.

کتاب آسمانی ها

نوشته مهدی قزلی

آماده سازی و تولید: مرکز ارتباطات فرهنگی عماد

ناشر: کتاب یوسف

نوبت چاپ: سوم؛ پاییز ۱۳۸۹

تعداد صفحات: ۸۰ صفحه

نویسنده در این کتاب ۷۲ خاطره از شهدای دفاع مقدس را گلچین کرده است.

کتاب حاضر از مجموعه «آسمان مال آن هاست» می باشد. نویسنده در آخرین صفحه کتاب، در باره این مجموعه نوشته است:

آسمان مال آنهاست، مجموعه کتاب هایی است که برش های کوتاهی از ماندن، بودن و رفتن کسانی را روایت می کند که مبدأ و منشأ حیات اند. در دل خاک آرمیده اند؛ اما جایگاه آنها والاست و جایشان در ملأ اعلی زمینی بودند؛ اما زمین گیر نبودند.

تا قبل از این که این کتاب را ندیده بودم، از کتاب های یادگاران دل خوشی نداشتم. می گفتم خاطرات را می جود و بی سر و ته تحویل مخاطب می دهد؛ اما وقتی این کتاب را دیدم گفتم صد رحمت به یادگاران.

این مطلب را به دو دلیل می گویم:

یکم: اینکه خاطرات کتاب فاقد منبع موثق و معتبر است.

نویسنده در صفحه ۷۹ درباره منبع خاطرات کتابش نوشته:

منابع اولیه این اثر مجموعه ای از کتاب ها و سایت های مرتبط با دفاع مقدس، مجلات و مطبوعات معتبر و خاطرات شفاهی رزمندگان و بازماندگان ایشان از دوران طلایی دفاع مقدس می باشد.

این یعنی اینکه خاطرات کتاب بدون منبع می باشد.

دوم: اینکه شخصیت خاطرات مبهم است. در همه موارد جز یک مورد، حتی معلوم نیست این خاطره مربوط به کدام شهید است. اگر در کتاب های دیگر از مجهول بودن راوی گله داشتیم، اما اکنون با شهید مجهول مواجهیم. آن هم به صورت عمدی.

روش مجهول گویی و ابهام آفرینی مفرط، فرهنگ دفاع مقدس را با خطر اضمحلال مواجه خواهد کرد.

برخی خاطرات هم با این که گزینش شده است، اما صلاحیت ذکر ندارد:

نویسنده در صفحه ۷۶ می نویسد:

فرمانده گروهان جمع مان کرد و گفت: امشب باید با روحیه برید خط. چه پیشنهادی دارید؟

هیچ کس چیزی نگفت. همه مان را نشاند و پای مان را دراز کرد. شزوع کرد به اتل متل توتوله خواندن. آن قدر خندیدیم که اشک مان در آمد و پهلوهامان هم درد گرفت … .

انجام چنین عملی آن هم در شب عملیات به عنوان یک اقدام روحیه ساز؛ اگر چه اتفاق افتاده باشد،نیازی به ذکرش نیست. آن هم در کتابی که سبکش گلچین از بین خاطرات فراوان شهدای متعدد است و باید ناب ترین ها را انتخاب کند.

با اینکه نویسنده کتاب، فردی با تجربه است و تلاش و کوشش اش غیر قابل انکار، اما اشکالات مذکور نمی گذارد کتاب بدرخشد و به کام خواننده بنشیند. اگر به فرموده رهبر معظم انقلاب؛ روایتگری باید متقن باشد، از عناصر اتقان، شفافیت و وضوح  راوی، منبع و صاحب خاطره می باشد.

پیوندهای مرتبط:

برش هایی از این کتاب در اینجا قابل مشاهده خواهد بود.

به این پست امتیاز دهید.
حتما بخوانید:  معرفی کتاب یادگاران؛ شهید میثمی

مطالب زیر رو هم از دست ندید…

نظرات و ارسال نظر