برش هایکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳

می خوای بشینم توی خونه؟

کلام شهیدان: فرازی از وصیت نامه شهید سلیمانی : شهدا را در چشم، دل و زبان خود بزرگ ببینید، همانگونه که هستند. فرزندانتان را با نام آنها و تصاویر آنها آشنا کنید.

شهید حسین املاکی، نگاهش به جنگ و جبهه نگاهی کاملا از سر تکلیف بود و زمان مند نبود. تا زمانی که تهدید جنگ بود، نمی توانست در خانه بنشیند.


برش اول:

اردیبهشت ۱۳۶۲ بود که حسین از جبهه برگشته بود. هر وقت که همه اعضای خانواده دور هم جمع می شدیم، مادرش می گفت: «پسرم! دیگه جبهه نرو تو تکلیفت رو انجام دادی، حالا دیگه زن و بچه داری اونها چشم انتظارند، بهتره پیش شون بمونی».

حسین آقا هم می گفت: «مادرم! اگه همه ما تو خونه بمونیم، می دونی چی می شه؟ یک دفعه می بینی دشمن همه کشور رو اشغال کرد. آزادی ما رو گرفت ایمان و اعتقاد ما رو گرفت. اون وقت هیچ اختیاری از خودمون نداریم. اون وقت تا ابد باید زیر سلطه دشمن بمونیم و هر بلایی که خواستن سر ما بیارن. نمی دونی این دشمن نامرد چی به سر شهرهای مرزی ما و مردمش آورده، این دشمن پستی که من دیدم هر کاری از دستش بربیاد، انجام میده. نه دین دارن، نه شرف نه انسانیت. وظیفه شرعی و انسانی ماست که به جنگ بریم، مادر».
حسین آقا سکوت می کرد و دیگر هیچ چیز نمی گفت.

برش دوم:

در شهریور ۱۳۶۶ حسین به همراه شهید لاهوتی تصادف کردند. لاهوتی شهید شد و حسین به کما رفت و بعد از مدتی به هوش آمد. اما کسی را به خاطر نمی آورد. بعد از مدتی استراحت و مراقبت حالش بهتر شد. در همین ایام پدر و مادر حسین آقا در خانه ما بودند و به شدت نگران حالش بودند.

به خاطر همین مادرش گفت: پسرم تا الان چندین بار مجروح شدی، ده تا عمل جراحی روی تو انجام شده، دیگه نرو. در منزل بمون. تو سهم خودت رو انجام دادی.

حسین آقا قدری در چشم های مادرش نگاه کرد و گفت: «می ترسی شهید بشم؟ اگر خدا بخواد من همین جا که نشستم دیگه از جام بلند نمیشم. در دره هم پرت شدم، کشته نشدم و زنده موندم. مرگ و زندگی آدم ها دست خداست هر چه خدا بخواد همون می شد. در ضمن شما دارید می بینید دشمن تا دندان مسلح، لحظه ای دست از تجاوز به کشورمون برنمی داره. اگه بتونه و زورش برسه، تک تک ایرانی ها رو سلاخی می کنه. چه طور می تونم در خونه بمونم و فقط تماشا کنم که دشمن با آب و خاک و ناموس ما چه می کنه!».
مادرش سکوت کرد و دیگر چیزی نگفت.

راوی: زهرا سحری؛ همسر شهید
کتاب نیمه پنهان ماه ، جلد ۳۲؛ املاکی به روایت همسر شهید؛ نویسنده: رقیه مهری آسیا بر، ناشر: روایت فتح، چاپ اول: ۱۳۹۶؛ صفحات ۴۵و ۸۱٫

به این پست امتیاز دهید.
حتما بخوانید:  وصیت نامه شهید محمد شهسواری

مطالب زیر رو هم از دست ندید…

نظرات و ارسال نظر