برش هاسه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳

معرفی و بررسی کتاب عبای سوخته ؛ برگ هائی از زندگی شهید بهشتی

کلام شهیدان: فرازی از وصیت نامه شهید سلیمانی : شهدا را در چشم، دل و زبان خود بزرگ ببینید، همانگونه که هستند. فرزندانتان را با نام آنها و تصاویر آنها آشنا کنید.

کتاب عبای سوخته

برگ هایی از زندگی شهید آیت الله سید محمد حسینی بهشتی

مصاحبه و تنظیم خاطرات: غلامعلی رجائی

ناشر: خیزش نو

نوبت چاپ: اول، بهمن ماه ۱۳۹۵.

تعداد صفحات ۹۵ صفحه.

 

این کتاب یکی از کتاب های مجموعه «پا برهنه» می باشد که درباره ی زندگی و سیره فردی و اجتماعی و سیاسی چند تن از مسئولین و خدمت گزاران جمهوری اسلامی در قالب خاطرات کوتاه تنظیم شده است و در بردارنده ۷۲ برش از زندگی طلبگی، اجتماعی و خانوادگی شهید بهشتی می باشد.

از ویژگی‌های مثبت این کتاب به موارد زیر می توان اشاره کرد:

 یک. ویژگی های قابل قبول چاپ، طراحی جلد، صفحه آرایی و مشخصات چاپ و کاغذ قابل توجه می باشد.

دو. کاربردی بودن خاطرات: تمام خاطراتی که از شهید بهشتی در این کتاب آورده شده ،کاربردی و قابل استفاده می باشد و زیاده گویی در آن دیده نمی شود.

سه.  ذکر مشخصات راویان خاطرات و نسبت آنها با شهید و معرفی اجمالی آنها: توضیحاتی در مورد راویان داده شده، فضای ذهنی خوبی را برای خواننده ایجاد می کند و ابهم های حین مطالعه می کاهد.

چهار. پاورقی ها: ذکر توضیحات درباره عبارات و اصطلاحاتی که نیاز به توضیح دارند، به ذهن خواننده کمک می‌کنند تا بهتر در فضای کتاب قرار بگیرد.

پنج: ذکر نمایه: ذکر نمایه اصلاحات و نام های اشخاص و مکان ها هم از ویژگی های قابل توجه این کتاب است.

نکاتی را هم می توان به عنوان نقد می‌توان مطرح کرد:

یک: تولیدی نبودن کتاب: تلاش پدیدآورندگان این اثر مخصوصا موسسه فرهنگی خاکریز ایمان و اندیشه قابل تقدیر است اما این کتاب در حقیقت خلاصه ای از کتاب «سیره شهید بهشتی» نوشته آقای غلامعلی رجائی می باشد. موسسه کتاب مذکور را گزینش کرده و آن را منتشر کرده است.

 بهتر بود که برای تهیه یک اثر تولیدی اقدام م یکردند و اثار دیگر در این زمینه هم استفاده م یکردند.

دو: در بیان خاطرات می شد مقداری از حجم خاطرات کم کرد.

سوم: عدم رعایت اعتدال در حجم خاطرات هر موضوع: خاطرات ذکر شده در برخی موضوعات فزونی دارد مثل روابط با فرزندان و نظم و عمل به وعده ها اما در برخی موضوعات مثل مبارزه سیاسی و سیره عبادی به ندرت خاطره ای یافت می شود.

از موضوعاتی که جای آنها در کتاب خالی است، ذکر خاطراتی از رابطه ایشان با همسرشان، برخورد ایشان با مسئله جنگ و حضور ایشان در میان رزمندگان اسلام و موضوعاتی از این دست می باشد.

در فضایی که چهره هایی مثل شهید بهشتی (با توجه به گرایش خاص برخی فرزندان و منسوبین ایشان) در معرض تصاحب جناحی هستند، آشنایی نیروهای انقلابی با این شخصیت ها بسیار لازم و اساسی می باشد. اگر در این عرصه کوتاهی صورت بگیرد، در آینده، چهره ای از این ستاره ها ارائه خواهد شد که مسیر مورد اشاره آنها، راه اسلام راستین نخواهد بود.

در خانه اگر کس است، یک حرف بس است.

پیوندهای مرتبط:

مطالب و خاطرات مرتبط با شهید بهشتی در اینجا

برش هایی از این کتاب در اینجا قابل مشاهده خواهد بود.

به این پست امتیاز دهید.
حتما بخوانید:  نظم و انظباط فردی در سیره شهید بهشتی

مطالب زیر رو هم از دست ندید…

نظرات و ارسال نظر