برش هایکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳

معرفی و بررسی کتاب سید مجتبی نواب صفوی؛ خاطرات شهید نواب صفوی

کلام شهیدان: فرازی از وصیت نامه شهید سلیمانی : شهدا را در چشم، دل و زبان خود بزرگ ببینید، همانگونه که هستند. فرزندانتان را با نام آنها و تصاویر آنها آشنا کنید.

کتاب سید مجتبی نواب صفوی؛ نگاهی به زندگی و مبارزات شهید نواب صفوی

نویسنده: ارمیا آدینه

ناشر: میراث اهل قلم

نوبت چاپ: هفتم- ۱۳۹۰

تعداد صفحات: ۷۲ صفحه – مصور

کتاب در یک نگاه:

صفحات مفید این کتاب ۶۵ صفحه در قالب یک مقدمه، ۵۴ برش از تاریخ و خاطرات زندگی شهید بزرگوار سید مجتبی نواب صفوی به اضافه یک حادثه شمار زندگی شهید می باشد. زینت بخش کتاب چهار تصویر از شهید و یک تصویر از دست خط شهید می باشد.

کتاب حاضر جلد ۲۵ از مجموعه کتاب های دانشجویی است. در برخی از جلد های این مجموعه که درباره شهدای شاخص می باشد، در صدر صفحات جملاتی از شهید ذکر می شد که در این جلد بالکل حذف گردیده است.

از ویژگی های مثبت این کتاب، ذکر حوادثْ شمار زندگی شهید می باشد که به در سه صفحه ذکر گردیده است. گرچه بهتر بود این حوادث شمار در ابتدای کتاب ذکر می شد تا به عنوان فهرست نداشته ای از مطالب کتاب یا سیر زندگی شهید بزرگوار باشد.

گشت و گذاری در کتاب:

چینش خاطرات از ولادت، نوجوانی شروع شده، تا به شمه ای مبارزات و شهادت ختم شده است. غالب مطالب کتاب به جنبه مبارزاتی زندگی شهید پرداخته و و سهم سیره خانوادگی شهید در این میان بسسیار ناچیز است و دو خاطره درباره ولادت و شیرخوارگی و چهار خاطره در بابا ازدواج شهید بیان شده است.

برشی از صفحه ۳۰ کتاب:

اواخر ۱۳۲۶ و در قم، آیت الله محمد حجت کوه کمره ای خطبه عقدمان را خواند. نیره سادات نواب احتشام رضوی شد همسر سید مجتبی نواب صفوی. در طول این ۸ سال زندگی مشترک، سید کمتر از یک سال در کنارم بود؛ یا در حال مسافرت و تبلیغ بود یا در زندان و یا پنهان از چشم رژیم. اگر چه سخت و عجیب؛ اما خوشحالم که جزو معدود کسانی هستم که در تمام این سال‌ها همراهش بودم.

 

قسمتی از مطالب کتاب، برش هایی از سیره تبلیغی شهید می باشد. در این بخش گاهی مناظراتی از شهید با معاندین اسلام ذکر شده و گاهی سفرهای تبلیغی سید برای رساندن سخن اسلام به عمق قلب های مردم.

برشی از صفحه ۳۳ کتاب:

قرار بود آن شب در مسجد ما سخنرانی کند. نواب تازه وارد شبستان شده بود که مأموران رژیم، برای ممانعت از برگزاری مجلس، منبر مسجد را برداشتند. سید با آرامش به سمت محل منبر رفت و همان طور ایستاده داشت می گفت: منبر را برداشته اند تا به منبر نروم. فکر می‌کنند با نبودن آن، دست از وظیفه‌ام برمی دارم… که ناگهان در میان نگاه حیرت زده ما، جوانی تنومند سید را بر شانه خود نشانده بلند کرد. سید که خودش هم شگفت زده شده بود، ادامه داد: من منبر روح دارم. اگر برای خاموشی چراغ هدایت، منبرهای چوبی را بردارند، مشعل دار ارشاد، یک جوان غیور خواهد شد… .

یکی دیگر از مقاطع مهم و تأثیر گذار زندگی شهید، حضور ایشان در کنفرانس مؤتمر اسلامی در مصر و فلسطین است. در این سفر شهید نواب صفوی به عنوان نماینده علمای قم به این کنفرانس دعوت شده بود. شوری که شهید در این سفر در دل حضار که خود برگزیدگان کشورهای اسلامی بودند، ایجاد کرد، نقطه عطفی در زندگی برخی از آنان بود.

برشی از صفحه ۵۵ کتاب:

چرا به مصر آمدی؟

چرا به دیدار ژنرال نجیب عبدالناصر و انورسادات نرفتی؟

 چرا در دانشگاه سخنرانی کردی؟

خیلی سعی می کردم که مثل بقیه دستگیر شده ها، بازجویی اش نکنم. اما بالاخره که چی؟ باید گزارش می‌دادم.

 تا سکوت کردم سید آرام و محکم گفت: به مصر آمدم چون برادران مسلمانم دعوتم کردند. مگر نمی دانید که دستور اسلام است که دعوت مسلمان را رد نکنید. به دیدار بزرگان نرفتم؛ چرا که من مهمان هستم و میزبان باید به دیدن مهمان خود برود. به همین دلیل سران دولت مصر، باید به دیدن مهمان خود می آمدند. در دانشگاه سخنرانی کردم تا بگویم احکام قرآن باید اجرا گردد. باید مصر وابستگی‌های خودش را قطع کند و به هیچ کشوری وابسته نباشد. همچنین باید کانال سوئز ملی شود. مصر وطن من نیز هست.

حکم اخراج نواب صادر و جمعیت اخوان المسلمین منحل شد.

در اواخر کتاب، بخشی از مقاله شهید نواب صفوی در موضوع انتقال جنازه رضا شاه پهلوی به ایران از نشریه منشور برادری آورده شده است. در این مقاله آتشین سید کاری کرده است که دیگر  وطن فروشی قادر به تطهیر این جرثومه فساد نباشد.

برشی از صفحه ۶۴ و ۶۵ کتاب:

… بلکه اگر رشید بودیم سنگر دین و میهن را این طور خالی نمی گذاردیم تا هوس آوردن جنازه سخت‌ترین معاند اسلام و پلید ترین ننگ ایران در مغز خشک و آشوب طلب افرادی جنایت شعار و خیره سر تولید گردد. گر چه آنان دانسته و ما نیز می دانیم که خاکستر سوخته او بازیچه بادهای جزیره موریس است و شایان او هم همین است و ایرانیان به هیچ وجه تاب دیدن نعش میکروبی او را نداشته، سهل است که جو هوای ایران، بلکه فضای جمیع ممالک اسلام تحمل و گنجایش غبار سوخته استخوان او را هم ندارد، لکن از نقطه‌ نظر شیطنت و ترور کردن پیکره دین و میهن این خیال خام از مخیله بعضی درندگان و تروریست‌های عصر اتم گذشته است و گرنه غرض گور به گور کردن رضاخان نیست. … آری می خواهند تاریخ ایران را در هم و برهم نموده، نسل بعدی را در اشتباه اندازند. آری می‌خواهند با دهان های پر، باز بگویند و بخوانند که رضاخان شخص خائن و طماعی نبوده؛ بلکه جنایات و تعدیات بیست ساله او را، خدمات برجسته وانمود کرده و به خورد این ملت بدهند. آری می‌خواهند یک دسته خائن و مزدور را در لباس روحانی به استقبال جنازه برده و بدین وسیله روحانیت را مرهون و ریشخند کنند و حال آنکه هر کس در این قضیه کمترین مساعدتی بنماید، جنایت و ناپاکی اش بر جامعه روشن می شود.

منبع خاطرات در آخر کتاب، گر چه ذکر شده، اما در ذیل خاطرات بیان نشده که اگر چنین بود، خیلی گویا و متقن تر بود.

حرف آخر:

شهید نواب صفوی به حق کسی است که جرقه های انقلاب اسلامی را در قلوب بسیاری از نخبگان جهان اسلام روشن کرده است. او سیدی روشن ضمیر بوده که برای احیای کلمه اسلام دست از جان شسته و تمام توانش را به کار قیام مصروف کرده بود.

آنها که نواب را می دیدند، حداقل برای لحظاتی قوت و انرژی از دست رفته شان برای دفاع از اسلام تجدید می شد کم نبودند بزرگانی که از دم مسیحایی او جانی تازه می گرفتند:

برشی از صفحه ۴۹ کتاب:

آیت الله مشکینی می گفت: هر وقت یخ می کردم و سست و ناامید می‌شدم، می آمدم تهران، مستقیم می‌رفتم جلسات فدائیان اسلام تا سخنرانی نواب را بشنوم و داغ شوم. سخنان نواب همان جلسه اول، داغمان می‌کرد و با انگیزه و قوی و امیدوار برمی گشتیم.

او به حق سید مقاومت، سید آزادگی، سید شجاعت و در یک کلام سید روحانیت شیعه و اسلام بود. کتاب حاضر با همه اختصارش می تواند راوی خوبی از آن صحنه های خون و خطر و تجدید خاطره ای از تاریخ پر فراز و نشیب آن روزگار باشد.

ای کاش ذره ای، فقط ذره ای از ایمان، شجاعت و جهاد سید در جان و دل ما ریخته می شد تا هر آنچه نادیدینی است آن بینیم.

پیوندهای مرتبط:

برش هایی از مطالب و خاطرات این کتاب را در اینجا ملاحظه بفرماید.

گزیده ای از فهرست موضوعی این کتاب؛ به صورت اکسل در اینجا و به صورت پی دی اف در اینجا

به این پست امتیاز دهید.
حتما بخوانید:  مردم داری در سیره شهید علی سیفی

مطالب زیر رو هم از دست ندید…

نظرات و ارسال نظر