برش هاچهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸

جوان گرایی در سیره امام صادق (ع)

کلام شهیدان: امام خمینی (ره): ما برای درک کامل ارزش و راه شهیدان مان فاصله طولانی را باید بپیمائیم و در گذر زمان و آیندگان آن را جستجو نمائیم.

برش سوم از سیره امام صادق (ع) با موضوع جوان گرایی:

روحیه جوان گرایی داشت. طبیعت شان را خوب می شناخت. (۱) آنان را مورد عنایت خداوند می دانست (۲) و سعی در پرورش استعداد هاشان داشت. (۳) می فرمود: خوش ندارم که جوانان شیعه را فارغ از یاد گرفتن و یاد دادن ببینم. (۴) در جمع اصحابش به هشام جوان فرمود: می خواهم داستان مناظراتت را با مخالفان تعریف کنی. (۵)

می فرمود: هوای جوانان تان را داشته باشید؛ مبادا دشمنان با مرام ها و مذاهب ساختگی، اعتقادات شان را تخریب و تحریف کنند. (۶)

جوانان را به خاطر سرعت در حق پذیری، (۷) اولویت اول در کارهای فرهنگی و تبلیغی معرفی می کرد.(۸) طرف دار سپردن کارها به جوانان (۹) و توصیه اش همراهی والدین با فرزندان در سنین جوانی بود. (۱۰)

گاهی افراد را با تعبیر “ای جوان” خطاب می کرد. (۱۱)

جوانان را به آموزش عمیق دین و تلاوت قرآن سفارش می کرد (۱۲) و می فرمود: تلاوت قرآن در جوانی باعث نفوذ آن در اعماق وجود انسان می گردد. (۱۳)

و می فرمود: محبت مرا با هم نشینی با صاحب منصبان ضایع نکنید.(۱۴)

  1. الوافی، ج۷، ص ۳۳۳٫ ۲٫ البضاعة المزجاة، ج۱، ص ۳۸۱٫

  2. الفصول المهمة فی اصول الأئمة (تکملة الوسائل)؛ ج ۱۰، ص ۶۸۷٫ ۴٫ بحار الانوار، علامه مجلسی، ج۱، ص ۱۷۰٫

  3. الکافی (ط اسلامیه)، شیخ کلینی؛ ج ۸، ص ۹۳٫ ۶٫ تهذیب الأحکام، ج ۸۹، ص ۱۱۱ و الأمالی للطوسی؛ ص ۶۵۰٫

  4. الکافی؛ ج ۸، ص ۹۳٫ ۸٫ الوافی؛ ج ۲، ص ۱۵۷٫

  5. ملاذ الأخیار فی فهم تهذیب الأخبار؛ ج ۱۰، ص ۲۸۷٫ ۱۰٫ وسایل الشیعة؛ ج ۲۱، ص ۴۷۵٫

  6. الکافی؛ ج ۵، ص ۲۱۲٫ ۱۲٫ الکافی؛ ج ۴، ص ۴۱ و الفصول المهمة؛ ج ۱، ص ۶۸۷٫

  7. الکافی؛ ج ۲، ص ۶۰۳٫ ۱۴٫ تفسیر العیاشی؛ ج ۲، ص ۸۳٫

 

حتما بخوانید:  کسب روزی حلال در سیره امام صادق (ع)
به این پست امتیاز دهید.
دانلود باکس
مشاهده با QR کد

مطالب زیر رو هم از دست ندید…

برچسب‌ها

انفاق و دست به خیری در سیره شهدا برش ها خاطرات شهید میثمی خاطرات عشق شهدا به امام حسین خاطرات عشق شهدا به حضرت زهرا خاطرات عشق شهدا به روضه های حضرت زهرا خاطرات عشق شهدا به روضه های کربلا زندگی نامه شهدا سیره اخلاقی شهدا سیره اقتصادی شهدا سیره اهل بیت سیره تبلیغی شهدا سیره تهذیبی شهدا سیره خانوادگی شهدا سیره شهدا سیره شهید میثمی سیره عبادی شهدا سیره علمی شهدا سیره فرهنگی شهدا سیره مدیریتی شهدا شهدا و حضرت زهرا شهداي شاخص شهدای استان اصفهان شهدای استان تهران شهدای استان کرمان شهدای توصیف شده توسط رهبر انقلاب شهدای روحانی شهدای شهر اصفهان شهدای فاطمی شهید جلال افشار شهید حسن باقری شهید سید حمید میر افضلی شهید عبد الله میثمی شهید علی سیفی شهید میثمی عشق و ارادت شهدا به حضرت فاطمه عنایات و کرامات شهدا فرماندهان شهید معرفی کتاب های دفاع مقدس نوجوانی های شهدا وصیت نامه وصیت نامه شهدا کتاب خط عاشقی 2 کتاب شهید میثمی کتاب های دفاع مقدس
نظرات و ارسال نظر